Polityka dotacji rządu dla polskich elektrowni magazynujących energię
To rozwiązanie, które pozwala zoptymalizować wykorzystanie zasobów. Magazyny energii elektrycznej to urządzenia specjalnie zaprojektowane do magazynowania nadwyżek energii elektrycznej. Doskonale współpracują z systemami fotowoltaicznymi.
Zgodnie z aktualizacją Polityki Energetycznej Polski w 2040 r. około 73 proc. energii elektrycznej będzie pochodzić z odnawialnych źródeł i energetyki jądrowej - …
RAPORT: Walka o polski atom. Gdzie dwóch się bije
Budowa elektrowni jądrowych w Polsce elektryzuje społeczeństwo. Zwłaszcza wobec zbliżających się wyborów. Temat bezpieczeństwa energetycznego poruszany jest przez wszystkie partie. Nie pozostaje też bez echa za granicą. Walka o polski atom Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej RP Anna Łukaszewska-Trzeciakowska w …
Energetyka jądrowa dla Polski
Energetyka jądrowa dla Polski – II 2020Autorami raportu pt. Energetyka jądrowa dla Polski są:– dr Paweł Gajda, – Wojciech Gałosz, – Urszula Kuczyńska, – Anna Przybyszewska, – Adam Rajewski, – Łukasz Sawicki. Implementacja energetyki jądrowej w ramach synergii z OZE jest jedyną realną ścieżką, która umożliwi szybkie i sprawne …
Polityka energetyczna Polski do 2040 r.
„Rada Ministrów zatwierdziła „Politykę energetyczną Polski do 2040 r." – 2 lutego 2021 r. to nowa ważna data dla polskiego sektora paliwowo-energetycznego. Po 12 latach od ustanowienia poprzedniej polityki, przyjęto nowy dokument strategiczny, wyznaczający kierunki rozwoju tego sektora" – poinformował minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
300 mln euro na wygaszenie polskich elektrowni węglowych i kopalń
5 lutego 2024 roku Komisja Europejska wyraziła zgodę na wypłacenie środków w ramach ustawy o osłonach socjalnych dla pracowników sektora elektroenergetycznego i branży górnictwa węgla brunatnego. Dzięki temu już niedługo 300 mln euro trafi do Polski, a środki te trafią głównie do pracowników elektrowni i kopalń węgla.
Efekty wyższych cen energii firmy odczują w tym roku
Rachunki za prąd wzrosły o ponad 50% w prawie 60% średnich i dużych firm, w tym dla 34% skok cen był ponad dwukrotny, a 27% badanych firm deklaruje, że podwyżki cen gazu zamknęły się w przedziale 21-50% – wynika z badania EY Firmy wobec rosnących cen energii.Przedsiębiorstwa chronią swoje marże - 7 na 10 ankietowanych nie planuje ich obniżki, …
Co rząd zrobi z cenami energii
Dzisiejsze rachunki za energię elektryczną zdecydowanej większości z nas wyglądają tak jak w zeszłym roku. Stawki nie wzrosły, bo wciąż obowiązuje znowelizowana ustawa o akcyzie, czyli popularna ustawa prądowa, która zamroziła ceny energii elektrycznej na cały 2019 r. Rząd PiS przyjął ją, by nie ryzykować utraty głosów elektoratu w roku podwójnych …
Elektrownia atomowa w Rosji za pieniądze Węgier i Polski
Polscy decydenci nie blokowali rozmów w tej sprawie. Głównym argumentem za realizacją projektu jest przyspieszająca transformacja energetyczna, która wymusi w najbliższych latach wyłączenie większości polskich elektrowni na węgiel. Import energii z Kaliningradu miałby pomóc zbilansować krajowy system energetyczny.
PEJ mają decyzję zasadniczą dla pierwszej elektrowni jądrowej w …
Warszawa, 12.07.2023 (ISBnews) – Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) otrzymały od Ministerstwa Klimatu i Środowiska (MKiŚ) tzw. decyzję zasadniczą dla pierwszej elektrowni jądrowej na Pomorzu, która formalnie potwierdza, że inwestycja spółki jest zgodna z interesem publicznym i realizowaną przez państwo polityką, w tym polityką energetyczną, podała spółka.
60 mld zł dokapitalizowania dla Polskich Elektrowni Jądrowych?
Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Maciej Bando ujawnił, że rozpoczęły się prace nad założeniami do projektu ustawy, w efekcie której Polskie Elektrownie Jądrowe otrzymają dokapitalizowanie na kwotę 60 mld zł. Trwają także rozmowy z Komisją Europejską w sprawie całego pakietu pomocy publicznej dla inwestycji.
Wnioski z analiz prognostycznych dla sektora energetycznego
Modelowy wybór źródeł OZE dla zapewniania poziomu 27% udziału OZE w elektroenergetyce jest wynikiem optymalizacji kosztowej. Z uwagi na ograniczenia techniczne określony został maksymalny poziom rocznego przyrostu mocy w systemie na poziomie 1 GW dla źródeł fotowoltaicznych oraz 1,2 GW dla morskich farm wiatrowych
Nowa technologia szansą dla elektrowni szczytowo-pompowych …
Polski rząd pomija problem związany z magazynowaniem energii z OZE, skupiając się teraz przede wszystkim na liberalizacji prawa dla elektrowni wiatrowych. Taka jest opinia Federacji Przedsiębiorców Polskich, która apeluje o rozwijanie elektrowni szczytowo-pompowych (ESP) jako sprawdzonego rozwiązania do magazynowania energii. Tym bardziej …
Polska wybiera technologię AP1000® od Westinghouse dla …
Kolejne cztery kolejne bloki w Chinach są w trakcie budowy. Technologia Westinghouse AP1000® została również wybrana dla dwóch dodatkowych bloków w Chinach, dziewięciu bloków na Ukrainie i jest rozważana dla wielu innych lokalizacji w Europie Środkowej i Wschodniej, Wielkiej Brytanii oraz Stanach Zjednoczonych.
Dofinansowanie do magazynu energii 2024. Jakie programy dotacji dla ...
To ogromne marnotrawstwo, któremu może zaradzić jedynie magazynowanie nadwyżek produkcji. Wzrost liczby instalacji magazynujących energię elektryczną jest możliwy dzięki programom państwowej pomocy. Są to: Mój Prąd 6.0, Moja Elektrownia Wiatrowa, ulga termomodernizacyjna, nowy program dotacji na magazyn energii dla przedsiębiorców.
Projekt ustawy dot. cen energii od 1 lipca przyjęty przez Radę ...
Rząd wprowadza program osłon przed drastycznymi podwyżkami cen energii w Polsce od lipca 2024. Celem ustawy o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym, którą 7 maja 2024 r. przyjęła Rada Ministrów, jest przedłużenie rozwiązań osłonowych dla odbiorców energii, którzy znajdują się …
POLITYKA ENERGETYCZNA POLSKI DO 2040 ROKU (PEP)
Polityka energetyczna Polski do 2040 roku określa w jaki sposób zrealizowana zostanie transformacja energetyczna polskiego sektora energetycznego tak aby zapewnić bezpieczeństwo energetyczne państwa, mając na uwadze konkurencyjność gospodarki, efektywność energetyczną, zmniejszeniu oddziaływania sektora energii na środowisko, przy …
Zostaniemy z kopalniami, ale bez elektrowni. Plan dla polskiego …
Państwowe wsparcie jest kluczowe dla elektrowni opalanych węglem. Przy szybkim wzroście kosztów emisji CO2 i dynamicznym rozwoju innych źródeł energii, w tym OZE i mocy gazowych, wykorzystanie bloków węglowych będzie systematycznie spadać, a wraz z tym obniżać się będzie ich rentowność. Jednostki te już dziś korzystają ze wsparcia w ramach tzw. …
PiS sporo namieszał w energetyce. Oto bilans ośmiu lat
Ostatnie lata w energetyce były bardzo dynamiczne. Rządy PiS to z jednej strony rewolucja fotowoltaiczna i nowe życie atomu, a z drugiej niewydolne sieci energetyczne, kopalnie węgla na ciągłej finansowej kroplówce i zatrzymany rozwój wiatraków na lądzie. Symbolem odchodzącej władzy pozostaną dwie wieże w Ostrołęce, które runęły z hukiem wraz …
Polskie Elektrownie Jądrowe i Politechnika Warszawska …
Wymiana doświadczeń, opracowanie wspólnych programów stypendialnych i staże dla najlepszych studentów to główne obszary przyszłej współpracy Polskich Elektrowni Jądrowych (PEJ) i Politechniki Warszawskiej (PW). Umowę o współpracy między PEJ i PW podpisano 7 sierpnia 2023 r. w Gmachu Głównym warszawskiej uczelni.