Projekt elektrowni akumulatorowej i technologia jej zastosowania
To rozwiązanie, które pozwala zoptymalizować wykorzystanie zasobów. Magazyny energii elektrycznej to urządzenia specjalnie zaprojektowane do magazynowania nadwyżek energii elektrycznej. Doskonale współpracują z systemami fotowoltaicznymi.
Nowy film informacyjny projektu MeBattery opisuje nowatorską technologię akumulatorów i podkreśla zaangażowanie w poszukiwania zrównoważonych rozwiązań energetycznych. W ramach finansowanego ze środków UE projektu MeBattery opracowywany …
Zrównoważona, wysokowydajna technologia akumulatorów dla …
Nowy film informacyjny projektu MeBattery opisuje nowatorską technologię akumulatorów i podkreśla zaangażowanie w poszukiwania zrównoważonych rozwiązań energetycznych. W ramach finansowanego ze środków UE projektu MeBattery opracowywany …
Działanie elektrowni jądrowej
Sprawność elektrowni atomowej Sprawność elektrowni atomowej waha się w granicach 30–40%, czyli jest nieznacznie niższa niż sprawność elektrowni konwencjonalnej. Elektrownia atomowa wytwarza jednak dużo większą moc – jednostkowy blok energetyczny elektrowni jądrowej jest w stanie wyprodukować od 900 do 1400 MW czystej energii. Jedyną wadą elektrowni atomowych …
Produkty podwójnego zastosowania. Co trzeba wiedzieć przed …
Produkty podwójnego zastosowania to takie, które mogą być stosowane zarówno w celach cywilnych, jak i wojskowych, oraz obejmują towary czy technologie, które mogą być wykorzystane do projektowania, rozwijania, produkcji lub stosowania broni jądrowej, chemicznej lub biologicznej bądź środków jej przenoszenia, w tym wszystkie produkty, które …
Zastosowanie sztucznej inteligencji: Przegląd możliwości i wyzwań
Sztuczna inteligencja w smartfonach: asystenci głosowi i inne aplikacje. Zastosowanie sztucznej inteligencji w smartfonach obejmuje różne funkcje, które ułatwiają nam życie. Jednym z najbardziej popularnych zastosowań są asystenci głosowi, takie jak Siri, Google Assistant czy Alexa.Dzięki sztucznej inteligencji, asystenci głosowi są w stanie rozumieć nasze …
Pierwsza polska elektrownia jądrowa stanie na Pomorzu.
Konsorcjum Westinghouse i Bechtel oraz spółka Polskie Elektrownie Jądrowe w III kwartale planują podpisać kontrakt na prace projektowe, w wyniku których powstanie pierwsza polska elektrownia jądrowa na Pomorzu. Projektowanie siłowni w technologii AP1000 potrwa minimum dwa lata. "Budowa elektrowni jądrowej to niezwykle skomplikowany projekt, pierwszy …
Technologia wykonania masywnej konstrukcji żelbetowej na …
Technologia wykonania masywnej konstrukcji żelbetowej na przykładzie płyty fundamentowej kotłowni w Elektrowni Turów The Technology of making a massive reinforced concreTe sTrucTure on The example of The foundaTion slab of The boiler house in The Turów power planT Streszczenie W referacie przedstawiono aspekty technologiczne i produkcyjne podczas …
Dlaczego upada projekt budowy elektrowni atomowej w Koninie?
Wszystko wskazuje na to, że projekt budowy w Koninie elektrowni atomowej powstał z powodów politycznych i tylko decyzja motywowana politycznie może go – przynajmniej na tę chwilę – uratować. Ale to nie wydaje się realne i przyjdzie nam zapewne, przynajmniej na jakiś czas, z marzeniami o atomie w Koninie się pożegnać.
Technologia blockchain i jej zastosowania
problematyki technologii blockchain lub możliwo ci jej zastosowania. 3.2.2. Kryteria wykluczenia literatury z badania Analizie nie będą poddane pozycje literatury, spełniające. następujące kryteria wykluczeniaŚ Artykuły i książki nie pasujące do tematu badania. . Każdy blok jest powiązany Artykuły, które nie opisują możliwo ci zastosowania technologii blockchain. Prace, dla ...
Znaczenie technologii informacyjno‑komunikacyjnych
Technologie informacyjno‑komunikacyjne (w skrócie TIK, ICT (ang. Information and Communication Technologies) obejmują zarówno sprzęt, oprogramowanie, usługi informatyczne oraz telekomunikacyjne, jak i zasoby sieciowe.Ich wspólne wykorzystanie pozwala tworzyć, gromadzić, przetwarzać i przesyłać informacje w formie elektronicznej, a także integrować i …
Praktyczne zastosowania technologii blockchain
Technologia tego typu umożliwia usprawnienie procesów biznesowych w każdej branży. Pozwala przede wszystkim zaoszczędzić czas, zredukować koszty i zmniejszyć ryzyko popełnienia błędu. Z tego względu blockchain bardzo szybko zyskał ogromną rzeszę zwolenników w wielu branżach. Trend stosowania blockchain ugruntował się na całym świecie. Blockchain – zastosowanie w ...
Wytwarzanie plazmy i jej zastosowania
Wytwarzanie plazmy i jej zastosowania Jakub Szałatkiewicz Źródła plazmy i metody jej wytwarzania Oprócz zjawisk jak zorza polarna czy pioruny, plazma naturalnie i przez dłuższy czas na Ziemi nie występu-je. Jednak, co ciekawe, im dalej od naszej planety, tym więcej znajdujemy materii w stanie plazmy. Szacuje się, że w stanie plazmy jest 99,9 % materii wszechświata. Do …
Elektrownia wiatrowa: wszystko, co musisz o niej wiedzieć
4. Elektrownia wiatrowa i jej zalety 5. Najpopularniejsze rodzaje elektrowni wiatrowych 5.1 HAWT - Elektrownia wiatrowa o poziomej osi obrotu 5.2 VAWT - Elektrownia wiatrowa o pionowej osi obrotu 5.3 Elektrownia wiatrowa offshore 5.4 Mini elektrownia wiatrowa 6. Elektrownia wiatrowa: podział względem mocy
Elektrownia geotermalna: Zasada działania i zastosowanie
Najlepsze miejsca do budowy elektrowni geotermalnych to obszary o aktywnej działalności sejsmicznej, gdzie erupcje wulkaniczne powodują podgrzewanie wód gruntowych. W takich miejscach woda może osiągać temperaturę wrzenia, co umożliwia jej wykorzystanie do generacji energii. Zastosowanie elektrowni geotermalnych
Technologia VR, AR i jej zastosowanie
Wirtualna rzeczywistość (VR – Virtual Reality), rozszerzona rzeczywistość (AR – Augmented Reality) czy technologie immersyjne (XR – X Reality), kiedyś widziane tylko w grach dziś widoczne w pracy i na ulicy.Na stałe zagościły w urządzeniach symulatorach, w szkolnictwie czy w symulowaniu zdarzeń w procesach produkcyjnych (awarie, szkolenia).
Energetyka jądrowa w 2023 roku. Podsumowanie i trendy na …
Jeżeli projekt ten się powiedzie to niewątpliwie otworzy on nową epokę w energetyce jądrowej. Na drugim miejscu w światowym zestawieniu znajdują się Indie, które do 2027 r. planują wybudowanie i przyłączenie do sieci ośmiu nowych elektrowni jądrowych, zaraz za nimi Turcja (4 reaktory) i Korea Południowa (3 reaktory).
Czym jest i jak działa elektrownia wodna?
Elektrownia wodna to rodzaj elektrowni, która wykorzystuje energię kinetyczną lub potencjalną wody do produkcji energii elektrycznej. Jest to jedna z najstarszych i najbardziej sprawdzonych metod pozyskiwania energii, ceniona za swoją efektywność i niski wpływ na środowisko. W tym artykule przyjrzymy się bliżej działaniu elektrowni wodnych, ich rodzajom i …
Westinghouse opublikował raport na temat korzyści dla polskiej ...
– Wyniki raportu dodatkowo wskazują na znaczące i długoterminowe korzyści ekonomiczne w zakresie kapitału ludzkiego i klimatu, jakie technologia ta może zapewnić Polsce, jej mieszkańcom i firmom pracującym w ramach łańcucha dostaw. Zaangażowanie czołowych dostawców, takich jak ogłoszeni przez nas dzisiaj, będzie miało kluczowe znaczenie dla realizowanego przez …
Wytwarzanie plazmy i jej zastosowania
Pomiary Automatyka Robotyka 3/2010 Wytwarzanie plazmy i jej zastosowania Jakub Szałatkiewicz W artykule przedstawiono źródła plazmy, koncentrując się na metodach jej wytwarzania. Omówiono też wybrane obszary zastosowań plazmy w takich dziedzinach, jak metalurgia, inżynieria materiałowa, medycyna i ekotechnika. Artykuł stanowi przewodnik dla …
Umowa na projekt pierwszej polskiej elektrowni jądrowej podpisana
Dodała, że przedstawiciele polskiego przemysłu będą brały udział w procesie projektowania elektrowni jądrowej na Pomorzu. Trwają rozmowy w sprawie finansowania projektu PEJ pracują obecnie nad modelem finansowania budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Minister Anna Łukaszewska-Trzeciakowska w kuluarach potwierdziła, że ...
Technika i technologia
Energia nie może być akumulowana i dlatego w każdej chwili jej produkcja powinna pokrywać zapotrzebowanie. Wynika to stąd, że łączna moc elektrowni powinna być większa niż maksymalne obciążenie systemu w okresach szczytów. Praca systemu elektroenergetycznego powinna zapewniać jak najniższe koszty wytwarzania i przesyłu energii.
Jak rozwija się technologia elektrowni słonecznych
Jak rozwija się technologia elektrowni słonecznych W dzisiejszym artykule przyjrzymy się historii, obecnemu stanowi i przyszłości technologii elektrowni słonecznych. Dowiemy się o kluczowych momentach w rozwoju tej technologii, najnowszych innowacjach, krajach wiodących w produkcji energii słonecznej, a także wpływie elektrowni słonecznych na …
Elektrownia „Młoty". Umowa na jej budowę została podpisana
Elektrownia Szczytowo-Pompowa „Młoty" będzie ważnym elementem wspierającym transformację energetyczną i stabilność Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Właśnie została podpisana – pomiędzy PGE i NFOŚiGW – umowa o współpracy przy jej budowie. Jak podkreślił Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej, elektrownie szczytowo …
Energia jądrowa – jakie ma wady i zalety? | ESOLEO
Jeden z nich stanowi projekt budowy elektrowni jądrowej, która do 2035 roku ma stanąć w Pątnowie pod Koninem. Wykonaniem przedsięwzięcia zajmie się koreańska spółka KHNP we współpracy z PGE oraz ZE PAK, czyli przedsiębiorstwem należącym do Grupy Polsat Plus. W marcu 2023 r. podpisano w tej sprawie porozumienie.
Technika i technologia
Technika i technologia Podstawowe urządzenia wytwórcze. Elektrownia Dolna Odra: elektrownia systemowa, konwencjonalna, blokowa z otwartym układem chłodzenia. zbudowana w latach 70 – tych. bloki nr 5 i 6 – turbiny typu 13K215 o mocy 222 MW. bloki nr 7 i 8 – turbiny typu 13K215 o mocy 232 MW. Bloki nr 1-4 zostały wycofane z eksploatacji w latach: blok nr 1 - 31 grudnia …
Budowa Elektrowni Wiatrowej Krok Po Kroku
Projekt i Projektowanie: Na podstawie analizy lokalizacji, inżynierowie przygotowują szczegółowy projekt elektrowni wiatrowej. Projekt ten obejmuje m. in. wybór rodzaju turbin wiatrowych, ich umiejscowienie na terenie, infrastrukturę związaną z przeniesieniem wytwarzanej energii oraz plany konstrukcyjne fundamentów.