Podsumowanie raportu z badań dotyczących polityki przechowywania energii elektrycznej
To rozwiązanie, które pozwala zoptymalizować wykorzystanie zasobów. Magazyny energii elektrycznej to urządzenia specjalnie zaprojektowane do magazynowania nadwyżek energii elektrycznej. Doskonale współpracują z systemami fotowoltaicznymi.
Unijne ramy polityki dotyczące magazynowania energii opierają się na strategicznych inicjatywach takich jak europejski sojusz na rzecz baterii czy wsparcie badań i innowacji w …
Polska ścieżka transformacji energetycznej
Prezentacja osiągnięć polskiego sektora energetycznego oraz przedstawienie planów branży na nadchodzące lata to główne kwestie poruszone w raporcie „Polska ścieżka transformacji energetycznej".Wynika z niego m. in., że nakłady na transformację polskiego sektora energetycznego z uwzględnieniem działań osłonowych do 2030 roku mogą wynieść …
Magazynowanie energii elektrycznej – pierwszy raport Prezesa URE
Magazynowanie energii elektrycznej w magazynach o łącznej mocy zainstalowanej większej niż 10 MW od 3 lipca 2021 r. jest działalnością regulowaną i wymaga uzyskania koncesji Prezesa URE. Magazyny zintegrowane z siecią operatorów systemu elektroenergetycznego pozwalają na ograniczenia czasu przerw w dostawie energii …
Nowe przepisy dotyczące raportowania emisji gazów cieplarnianych
Całkowitą ilość emisji gazów cieplarnianych na jednostkę energii netto, biokomponentów i energii elektrycznej, zarówno z uwzględnieniem, jak i bez uwzględnienia UER; Emisję wynikającą z pośredniej zmiany sposobu użytkowania gruntów dla produkcji biokomponentów, w tym szczegółowe dane dotyczące roślin używanych do produkcji.
za okres wrzesień 2021
Wykres 1 Średniomiesięczne ceny energii elektrycznej w transakcjach SPOT mierzone indeksem TGE BASE [zł/MWh] oraz miesięczny wolumen obrotu energią elektryczną na rynku dnia następnego (RDN) (bez kontraktów blokowych) [MWh] w poszczególnych miesiącach. Struktura produkcji energii elektrycznej w okresie od września 2021 r. do sierpnia ...
Magazynowanie energii
W pierwszych trzech blokach czytamy: Odzysk energii cieplnej pochodzący z procesów chemicznych, petrochemicznych z wentylacji, klimatyzacji, z procesu kogeneracji i z kolektorów słonecznych oraz innych źródeł. Strzałka prowadzi do bloku drugiego; magazynowanie energii cieplnej trafia do magazynów energii cieplnej i blok trzeci informuje o tym, że energia jest …
Liczniki energii elektrycznej
Niestety, Rozporządzenie Ministra Gospodarki z 19 kwietnia 2007 r. w sprawie wymagań, którym powinny odpowiadać przekładniki klasy dokładności 0,5 i dokładniejsze do współpracy z licznikami energii elektrycznej czynnej prądu przemiennego oraz szczegółowego zakresu badań i sprawdzeń wykonywanych podczas prawnej kontroli metrologicznej tych …
Punkt poboru energii elektrycznej (ppe)
Rola ppe w systemie energetycznym Punkt Poboru Energii Elektrycznej (PPE) to kluczowy element w strukturze systemu energetycznego. Jego rola polega na monitorowaniu i rejestrowaniu ilości pobieranej energii elektrycznej przez konkretne miejsce lub obiekt. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej funkcjom PPE oraz zrozumiemy, dlaczego numer PPE …
Sprawozdanie z realizacji Polskiego Planu Wdrażania reform …
Polski Plan Wdrażania reform rynku energii elektrycznej został opracowany i przyjęty w maju 2020 r., zgodnie z art. 20 ust. 3 rozporządzenia UE 2019/943 w sprawie rynku wewnętrznego energii elektrycznej. Plan Wdrażania zawiera szereg reform, planowanych do zrealizowania w Polsce w perspektywie najbliższych lat. Wdrożenie reform zawartych w Planie …
IEA World Energy Outlook 2020 – Podsumowanie
Dzisiejsze polityki nie powodują decydującego przełomu w perspektywach dotyczących emisji CO 2, ... produkcja energii elektrycznej z OZE pozostaje jedynym źródłem energii, które odnotowuje wzrost w 2020 r. W scenariuszu ogłoszonych polityk – STEPS odnawialne źródła energii odpowiadają za około 80% wzrostu globalnej produkcji energii …
Technologie magazynowania energii
Kiedy świat zaczyna w większym stopniu korzystać z zielonej energii, pilne stają się bilansowanie sieci elektroenergetycznych i rozwijanie technologii magazynowania energii. Opierając się na danych z raportu „Dostępne i przyszłe formy magazynowania energii" Fundacji WWF Polska, przedstawię obiecujące rozwiązania, które są ...
Podsumowanie działalności branży energetycznej i gazowej w …
W pierwszej części raportu dostępne jest także podsumowanie wymiany międzysystemowej energii i gazu pomiędzy Polską a jej sąsiadami w latach 2021-2022 oraz funkcjonowania systemów bilansowania krajowego systemu elektroenergetycznego i gazowego. Raport zawiera również szczegółowe informacje na temat bezpieczeństwa dostaw, z których …
Sprawozdania z wyników monitorowania bezpieczeństwa dostaw energii ...
Sprawozdanie z wyników monitorowania bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej, zgodnie z art. 15b ust. 3-8 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne (Dz.U. z 2022 r. poz. 1385), jest opracowywane co dwa lata i publikowane w Biuletynie Informacji Publicznej w terminie do dnia 31 lipca danego roku.
Raport URE na temat magazynów energii OSD w 2024 roku
Wnioski z monitoringu URE: liczba magazynów i ich moc. Z monitoringu przeprowadzonego przez URE wynika, że do końca 2023 roku w rejestrach największych operatorów systemów dystrybucyjnych (OSD) oraz operatorów systemu przesyłowego (OSP) zarejestrowano łącznie 12 magazynów energii.Łączna moc zainstalowana tych magazynów …
Raport – podsumowanie średnich cen dostaw energii w 2023 r.
Z punktu widzenia cenowego interesu odbiorców energii elektrycznej i paliwa gazowego istotne w przeciągu 2023 r. były czynniki skutkujące spadkami cen ww. paliw/produktów: dobre przepływy gazu z Norwegii i wysokie wolumeny dostaw LNG, łagodna zima i owocne pod kątem generacji OZE warunki pogodowe, relatywnie słaba koniunktura w …
Raport porównawczy CEER-ECRB dotyczący jakości dostaw energii ...
Dokument zawiera ustalenia i związane z nimi zalecenia dotyczące utrzymania dobrej jakości wszystkich wymiarów dostaw energii elektrycznej i gazu dla klientów w całej Europie (z dodatkowymi danymi dotyczącymi trzech państw śródziemnomorskich). Należy zaznaczyć, że choć raport opiera się na najnowszych dostępnych informacjach dostarczonych przez organy …
Reforma rynku energii elektrycznej: porozumienie Rady i …
Propozycje aktów dotyczących tej reformy Komisja przedstawiła 14 marca 2023 r. Tekst wstępnego porozumienia Obecnie tylko w następujących językach: EN Rada porozumiała się w sprawie elementów reformy rynku energii elektrycznej (komunikat prasowy z 19 czerwca 2023) Ceny energii i bezpieczeństwo dostaw (podsumowanie informacyjne) …
Bilansowanie energii elektrycznej w przedsiębiorstwach
zgodnie z art. 2 ust. 27a ustawy o OZE prosument energii odnawialnej to odbiorca końcowy wytwarzający energię elektryczną wyłącznie z odnawialnych źródeł energii na własne potrzeby w mikroinstalacji, pod warunkiem, że w przypadku odbiorcy końcowego niebędącego odbiorcą energii elektrycznej w gospodarstwie domowym, nie stanowi to przedmiotu przeważającej …