Najnowsze wiadomości na temat polityki dotyczącej elektrowni magazynujących energię
To rozwiązanie, które pozwala zoptymalizować wykorzystanie zasobów. Magazyny energii elektrycznej to urządzenia specjalnie zaprojektowane do magazynowania nadwyżek energii elektrycznej. Doskonale współpracują z systemami fotowoltaicznymi.
UWAGA: w rachunkach za 2021 i 2022 r. niektóre pozycje występują dwa razy. Wynika to z rządowej Tarczy Antyinflacyjnej polegającej na obniżeniu podatku VAT i rezygnacji z akcyzy.
Elektrownie jądrowe w Polsce. HARMONOGRAM, …
Jednocześnie zbadaliśmy potencjał polskich firm. Już dzisiaj 70 polskich firm uczestniczy - jako podwykonawcy - na różnych etapach. Albo - jako wykonawcy - różnych projektów jądrowych na całym świecie. To daje duże nadzieje na wkład własny, na zaangażowanie polskich średnich, ale też dużych przedsiębiorstw - wskazała.
W Chinach "szał budowania" elektrowni węglowych; w realizacji …
W Chinach obecnie trwa budowa lub wydano pozwolenia na powstanie elektrowni węglowych o łącznej mocy 243 GW, co wystarczyłoby na zaopatrzenie w energię całych Niemiec – wynika z raportu opublikowanego we wtorek przez amerykański think tank GEM i organizację CREA. Trzy lata temu Chiny zapowiedziały osiągnięcie neutralności węglowej do …
Elektrownie szczytowo – pompowe: najsprawniejsza
Elektrownie szczytowo – pompowe to obecnie jedyna stosowana na szeroką skalę metoda magazynowania ogromnych ilości energii. Stosowana jest od końca XIX wieku. Przez ten czas była stale dopracowywana, dzięki czemu obecnie powstające elektrownie są znacznie bardziej wydajne niż te sprzed lat. - Zabkowice.pl
Boom na magazyny energii? Projektów w całym kraju przybywa w ...
Na liście PSE planowanych do przyłączenia magazynów energii jest już 50 pozycji, w samym wrześniu warunki przyłączenia dostały magazyny o mocy 1,9 GW. W tym roku rekordowa liczba projektów magazynowych została zgłoszona do certyfikacji w rynku mocy. Kontrakty mocowe mogą zapewnić stabilne i długotrwałe wynagrodzenie dla ...
Naukowcy ogłosili nowy rekord dotyczący energii termojądrowej
Energię oblicza się, mnożąc moc grzewczą przez czas trwania wyładowania. Praca elektrowni opartej na syntezie jądrowej możliwa byłaby tylko przy wprowadzaniu dużych ilości energii do plazmy, a jednocześnie sprawnym odprowadzaniu powstającego ciepła. Do rozpraszania największych przepływów ciepła w Wendelstein 7-X stosowane są szczególnie …
Policzono ile Niemcy stracili na wyłączeniu elektrowni atomowych ...
Analiza pokazuje, że gdyby Niemcy postawiły na energię jądrową, zamiast polegać tylko na odnawialnych źródłach energii, zaoszczędziłyby 600 miliardów euro i wyprodukowały więcej energii elektrycznej wolnej od CO₂. Niewykluczone nawet, że produkcja elektryczności w Niemczech byłaby już całkiem bezemisyjna — pisze niemiecki ...
Blisko 70 proc. Polaków popiera budowę elektrowni jądrowych – najnowsze ...
Już na początku pracy elektrowni jądrowej powstaje specjalny fundusz, którego środki są przeznaczone wyłącznie na postępowanie z odpadami promieniotwórczymi oraz likwidację (rozbiórkę) elektrowni po upływie 80-letniego okresu jej eksploatacji. To czyni sektor jądrowy unikatowym na tle innych źródeł wytwarzania, które niestety nie przewidują …
Inwestycje w magazyny energii: Perspektywy i trendy na rynku
Jak wynika z projektu aktualizacji Polityki Energetycznej Polski, tylko do 2040 roku założono powstanie około 5 GW mocy w prosumenckich oraz wielkoskalowych magazynach energii. Koszt takiej inwestycji oszacowano na blisko 42 miliardy złotych. Wzrosnąć ma oczywiście też udział elektrowni szczytowo-pompowych – z 1,6, również do 5 GW ...
Rynek magazynów energii w Polsce w 2022 roku [Raport]
Analiza i opracowanie raportu dotyczącego wsparcia i rozpowszechniania technologii magazynowania energii elektrycznej. Ilość energii z najbardziej rozpowszechnionych źródeł odnawialnych silnie zależy od czynników pogodowych - aktualnych warunków wiatrowych i ilości docierającej energii słonecznej.
Energetyka
W ciągu ostatnich dwóch lat chiński rząd wydał pozwolenia na budowę 218 GW mocy elektrowni węglowych. Ta wartość jest wystarczająca, aby zapewnić dostawy prądu dla całej Brazylii. Tylko w 2023 r. zatwierdzono realizację 114 GW nowych mocy elektrowni węglowych (wzrost o 10 proc. względem wcześniejszego roku), rozpoczęto budowę 70 GW (wzrost rok do roku o 30 proc.) a …
Polska może zaoszczędzić 66 mld euro na rachunkach za energię.
Jak wynika z nowego badania przeprowadzonego przez Savanta, Polacy dokonują dużych wyrzeczeń z powodu rosnących rachunków za energię: 58% z nich musiało przynajmniej w pewnym stopniu ograniczyć budżet na żywność, 55% zmniejszyło wydatki na opiekę zdrowotną lub dentystów, a 47% rodziców ograniczyło wydatki na dzieci.