Najnowsze regulacje dotyczące polityki w zakresie energetyki wodnej i magazynowania energii
To rozwiązanie, które pozwala zoptymalizować wykorzystanie zasobów. Magazyny energii elektrycznej to urządzenia specjalnie zaprojektowane do magazynowania nadwyżek energii elektrycznej. Doskonale współpracują z systemami fotowoltaicznymi.
14 sierpnia 2023 roku prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy Prawo Energetyczne. Tym samym zatwierdził on zmiany, jakie wprowadzono do dokumentu 28 lipca 2023 roku. …
Magazyny energii a przepisy prawne w Polsce w 2024 roku
W stosunku do operatorów, w przypadku których nie udało się uzyskać informacji o elektronicznym rejestrze, wysłano wezwania do przedstawienia informacji w zakresie wypełnienia obowiązku, o którym mowa w art. 43g ust. 1 i 7 pr. ener. poprzez przesłanie linku do strony internetowej przedsiębiorstwa dot. prowadzonego rejestru magazynów energii …
Polityki i regulacje w zakresie ESG
„Procedura Komitetu Zarządzania Grupy ENEA", dotycząca polityki personalnej w zakresie obsady Zarządów i Rad Nadzorczych Spółek. Wprowadziliśmy polityki i procedury dostosowane do specyfiki poszczególnych spółek. Określają one m . proces rekrutacji, zasady adaptacji, zasady premiowania, zasady realizacji działań rozwojowych ...
Mała energetyka wodna i unijny Zielony Ład
w tym małej energetyki wodnej, w celu szybkiej dekarboni-zacji gospodarki europejskiej i stworzenia zintegrowanego systemu wytwarzania energii z odnawialnych źródeł (OZE), który zapewni niezawodne dostawy energii elektrycznej. Potencjał wytwarzania energii elektrycznej za pomocą ma-łej energetyki wodnej jest w Europie nadal duży: oprócz odbudowy młynów oraz …
Energetyka wiatrowa w 2023 roku. Podsumowanie i trendy na …
W roku 2023 sektor energetyki wiatrowej nadal odgrywał kluczową rolę w globalnym kontekście odnawialnych źródeł energii, utwierdzając się jako istotny gracz w transformacji energetycznej. Rosnąca świadomość potencjału wiatru jako czystego, dostępnego i bezpłatnego źródła energii skupiała uwagę, zwłaszcza w kontekście konieczności redukcji …
Magazyny energii
Technologia magazynowania energii nabiera coraz większego znaczenia w czasach transformacji energetycznej, która wiąże się ze wzrastającym udziałem odnawialnych źródeł energii oraz zmianą struktury systemu energetycznego w kierunku energetyki rozproszonej i inteligentnych systemów zarządzania.
ZIELONA KSIĘGA Ramy polityki w zakresie klimatu i energii do …
Unia Europejska nakreśliła wyraźne ramy służące ukierunkowaniu polityki w zakresie energii i klimatu do 2020 r. Ramy te integrują różne cele polityczne, takie jak zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, zabezpieczenie dostaw energii i wspieranie wzrostu, konkurencyjności i tworzenia miejsc pracy dzięki opłacalnemu i zasobooszczędnemu podejściu opierającemu się na ...
Rynek magazynów energii w Polsce w 2022 roku [Raport]
Podczas, gdy w 2022 roku w Niemczech chiński producent akumulatorów BYD (23 proc. udziału w niemieckim rynku) wyprzedził dotychczasowego lidera - firmę Sonnen (21 proc. udziału), ostatnie 12 miesięcy to czas ciekawych inwestycji w rozwój technologicznych rozwiązań dla magazynowania energii opatrzonych polskimi markami. Na uwagę zasługuje tu …
Koncesja na magazynowanie energii. Wymogi i znaczenie.
Koncesja w zakresie magazynowania energii jest wydawana w przypadku, gdy magazyny na energię elektryczną mają łączną moc zainstalowanej energii elektrycznej większej niż 10 MW. Zgodnie bowiem z art. 32 ust. 1 pkt 2 lit. a) pr. ener. – uzyskania koncesji wymaga wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie magazynowania energii ...
Nowe technologie w zakresie energii
Nowe technologie w zakresie energii. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju informuje o zatwierdzeniu przez Ministra Edukacji i Nauki dnia 15 grudnia 2020 r., przygotowanego przez Radę NCBR, strategicznego programu badań naukowych i prac rozwojowych pn. Nowe technologie w zakresie energii. Przejdź do zawartości; Przejdź do sekcji Kontakt; Przejdź do …
Magazynowanie energii elektrycznej
Magazynowanie energii elektrycznej – pierwszy raport Prezesa URE - Aktualności - Prezes Urzędu Regulacji Energetyki przygotował raport na temat magazynowania energii w Polsce. W rejestrach operatów sieci przesyłowej i sieci dystrybucyjnych w naszym kraju funkcjonuje 12 magazynów energii o mocy co najmniej 50 kW. Regulator wydał pięć decyzji …
Kluczowa rola energetyki wodnej w Europie: teraźniejszość i …
Ewolucja energetyki wodnej w Europie. Trend w Europie jest taki, że a modernizacja istniejącej infrastrukturyz których wiele ma ponad 40 lat. Proces ten obejmuje odnawianie licencji i aktualizację sprzętu w celu zwiększenia wydajności zakładu.Według raportu REN-21, w 2009 roku zainstalowana moc hydroelektrowni w Europie wzrosła o 3%, co …
Magazyny energii w krajowym systemie elektroenergetycznym
M. Kłos, Generacja rozproszona w krajowym systemie elektroenergetycznym – korzyści i problemy, w: J. Rączka, W. Stawiany, M. Swora (red.), Generacja rozproszona w nowoczesnej polityce energetycznej – wybrane problemy i wyzwania, Generacja rozproszona – zagadnienia ogólne [online], Warszawa: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki …
Nowe plany ograniczeń w poborze poprawią bezpieczeństwo dostaw energii ...
Poprawa bezpieczeństwa energetycznego kraju i mechanizmów wprowadzających ograniczenia w sposób jak najmniej uciążliwy dla podmiotów im podlegających - to cel wchodzącego w życie rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie szczegółowych zasad i trybu wprowadzania ograniczeń w sprzedaży paliw stałych oraz w dostarczaniu i poborze …
Polityki i regulacje w zakresie ESG
Politykę Zrównoważonego Marketingu Bezpośredniego ENEA S.A., która ma charakter publicznej deklaracji w zakresie przestrzegania przepisów prawa związanych z ochroną danych osobowych i prywatności Klientów. Zapisano w niej zapewnienie należytej staranności po stronie ENEA S.A. w działaniach marketingowych kierowanych do Klientów.
Działania UE w odpowiedzi na kryzys energetyczny
Aby zapewnić bezpieczeństwo dostaw na nadchodzące sezony grzewcze, wprowadziliśmy nowe minimalne wymogi w zakresie magazynowania gazu oraz docelowe zmniejszenie zapotrzebowania na gaz o 15 proc., by ułatwić uzyskanie równowagi między podażą a popytem w Europie. Wysiłki na rzecz oszczędzania energii i magazynowania przyniosły jak ...
Prawo energetyczne – Ustawa, regulacje i przepisy dotyczące energii
Nowe regulacje energetyczne nakładają na przedsiębiorstwa dodatkowe obowiązki w zakresie bezpieczeństwa dostaw i ochrony środowiska. Wzmocniono pozycję Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki w zakresie nadzoru nad rynkiem energii. Wprowadzono obowiązek uwzględniania polityki klimatycznej w planowaniu rozwoju sektora energetycznego.
Unijne wsparcie na rzecz magazynowania energii
Unijne ramy polityki dotyczące magazynowania energii opierają się na strategicznych inicjatywach takich jak europejski sojusz na rzecz baterii czy wsparcie badań i innowacji w zakresie technologii magazynowania energii, oraz na przepisach prawnych regulujących rynki energii elektrycznej i niskoemisyjny system transportowy. Ze względu na zasadniczą rolę magazynowania energii w …
Prawo atomowe: regulacje i przepisy dotyczące energii jądrowej
Przepisy bezpieczeństwa dotyczące elektrowni atomowych stanowią fundament ochrony środowiska i ludzi przed potencjalnymi zagrożeniami związanymi z produkcją energii jądrowej.Regulacje w tym obszarze są ściśle określone, mając na celu zapewnienie maksymalnego poziomu bezpieczeństwa sady obejmujące funkcjonowanie elektrowni …
Ustawa o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie …
Ustawa o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących,inw.energ.jądr.,Ustawa z dnia 29 czerwca 2011 r. o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących,Dz.U.2024.0.1410 t.j.
Bilans energetyczny świata – Raporty i najnowsze dane na 2024 rok
Coraz bardziej wydajne i przystępne cenowo panele słoneczne, turbiny wiatrowe i systemy magazynowania energii umożliwiły znaczące przesunięcie w kierunku czystszych źródeł energii. Ponadto, regulacje i polityki rządowe odegrały istotną rolę w kształtowaniu bilansu energetycznego. Wiele krajów przyjęło ambitne cele w zakresie ...
Strategia rozwoju energetyki rozproszonej w Polsce do 2040 roku
Słabą stroną polskiego rynku ER jest także brak regulacji pozwalających na przyłączenie większych zasobów w zakresie energetyki rozproszonej bez konieczności oczekiwania na rozwój sieci dystrybucyjnych (W2). Mowa tutaj o regulacjach w zakresie cable pooling, linii bezpośredniej, czy też przyłączaniu przewymiarowanych instalacji OZE wraz ze strażnikiem mocy. Pozwalałby …
Energetyka wodna w 2023 roku. Podsumowanie i trendy na 2024 …
Według instytutu Fraunhofer IFF około 16% światowego zapotrzebowania na energię elektryczną pokrywane jest właśnie przez energetykę wodną, jest to nieco więcej niż z energii jądrowej, która wynosi około 15%. W Polsce udział energetyki wodnej w pozyskiwaniu energii pierwotnej wynosi około 2%. Najważniejsze wydarzenia w Polsce
Fotowoltaika w 2023 roku. Podsumowanie i trendy na 2024 rok.
Jak podkreśla Bartłomiej Zysiński, widać przyspieszenie w tym zakresie – pojawiły się dotacje do przydomowych instalacji magazynowania energii, prezes URE wydaje promesy na budowę magazynów energii, a inwestorzy w sektorze np. energetyki słonecznej, pracują już nad projektami farm PV w połączeniu z opcją magazynowania energii. Obecnie …